Ulaştırma Elektronik Takip Ve Denetim Sistemi (U-ETDS) Amacı Nedir?

Ulaştırma Elektronik Takip Ve Denetim Sistemi (U-ETDS) Amacı Nedir?

U-ETDS sisteminin amacı; karayollarında yapılan her türlü taşımacılığı güven ve disiplin altına almak için bilgileri kayıt altına alarak, verilere gerçek zamanlı ve doğru şekilde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ulaştırılmasıdır.

U ETDS sistemi sayesinde ulaştırılacak olan bu veriler, yolların daha güvenli hale gelmesini sağlayacak; ayrıca yolcu, kargo ve yük taşıyan araçların güzergahları, yük miktarı, yolcu sayısı gibi bilgilerin yola çıkılmadan ilgili bakanlığa haberdar edilebilmesi mümkün olacaktır.

U etds sistemi üzerinden, karayolları trafiğine çıkan ticari araçların taşıdıkları yolcu ve eşyaya ait olan bilgilerine ulaşım sağlanabilmektedir.

Güvenlik açısından ele alındığı zaman ise; u-etds sistemi online veri girişleri ile, yolcu ve eşyalara ait olabilecek güvenlik açıklarının kapatılması, taşımacılıklarda korsan taşımacılığın engellenmesine destek sağlayacaktır. Ayrıca Bakanlık sisteminde toplanan operasyonel öneme sahip u etds verilerinin talep edilen birimlere (örneğin; EGM, Jandarma, İstihbarat vb.) anlık paylaşımları yapılabilecektir.

02 Ocak 2019 tarihinde aktif olacak U-ETDS Sistemine giriş yapmak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.