C2 Yetki Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

C2 Yetki Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

C2 Yetki Belgesi Nedir?

C2 yetki belgesi yurtiçi ve uluslararası ticari amaçlı ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacaklar için verilen belgedir.

C2 Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

C2 yetki belgesi almak isteyenlerin tamamlaması gereken bazı şartlar mevcuttur. Bu şartlardan bir kısmı şu şekildedir;

  • C2 yetki belgesi almak isteyenler, ticari olarak tescil edilmiş en az 10 adet özmal taşıt ve 300 ton taşıma kapasitesine sahip olmaları şarttır.
  • C2 yetki belgesi almak isteyenler, faaliyetleri sırasında kullanacakları unvanları ile varsa taşıtları üzerine yazdıkları kendilerini tanıtan logoları Bakanlığa bildirmeleri şarttır.
  • C2 yetki belgesi alacaklar için asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda özmal araçların ilk başvuru ve faaliyet süresince 14 yaşından büyük olmaması şarttır.
  • C2 yetki belgesi alacaklar, yetki belgesi eki taşıt belgelerine kayıt edilecek araçların geçerli araç muayenesinin bulunması şarttır.
  • C2 yetki belgesi kapsamında yurtdışında faaliyetlerinde bulunan sürücülerin SRC3 belgesine ve psikoteknik değerlendirme belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

C2 yetki belgesi aldıktan sonra sizde U-ETDS ‘ye dâhil olmak için bizimle iletişime geçebilir ve C2 yetki belgenizle nasıl U-ETDS gönderimlerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi hakkında bilgi almak için buradan bize ulaşabilirsiniz.